Zdá se, že v každém místě naší republiky, kde žije víc než 15 lidí, se musí letos uspořádat nějaké menší nebo větší pivní slavnosti. Proč ne....pivo je český národní nápoj a lidé ho stále mají ve velké oblibě.
Tento trend jde ruku v ruce se stoupající oblibou piv z malých a středních pivovarů a zvláště minipivovarů. Pro běžného konzumenta už není pojem nefiltrované nebo kvasnicové pivo něčím zakázaným, po čem bude mít člověk zaručeně zažívací potíže. To je velký posun v názorech tak konzervativních českých pivařů.
Většina pivních slavností se tak stává vítanou příležitostí ochutnat piva, která nejsou běžně v restauracích a hospodách dostupná. Mnoho minipivovarů prodává svoji produkci jen ve svém nejbližším okolí, popř. v Praze, kde se v poslední době vyrojilo neuvěřitelné množství hospod se čtvrtou, pátou a kdoví kolikátou pípou.
Někteří pořadatelé pivních slavností si ale myslí, že čím více pivních stánků návštěvníkům naservírují, tím věší úspěch budou mít. Opak je však pravdou. Dnes je běžné, že každý pivovar vaří dva, tři nebo čtyři druhy piva a pokud vedle sebe stojí 10 stánků, stejně nejde ochutnat vše. Takovým extrémním příkladem jsou například tradiční Nepomucké pivní slavnosti. Letos se jich zúčastnilo 36 pivovarů. Krát 3 piva u každého stánku je skoro 100 druhů piva. Z toho mi vychází 30l piva na osobu. To je docela dost na takovou odpolední ochutnávku. A kdy se k tomu přidá letošní malá návštěva, budou se pořadatelům prodejci příští rok shánět hůř a hůř.
Podle mých zkušeností lidé ocení regionální piva, protože jim jsou do jisté míry dosažitelná, ale v restauracích se přeci jen nedají koupit úplně na každém rohu. Zpestření nějakým pivem ze vzdálenějšího pivovaru jistě není na škodu, ale rozhodně to není podmínka úspěchu. Naopak takovou podmínkou je zajištění kvalitního a rychlého občerstvení a jídla a alespoň nějaký doplňkový program.
Lidé pak rádi přijdou i příští rok!!
Komentáře