Přeskočit na hlavní obsah

Srovnání českých a polských pivních festivalů

   Protože pravidelně navštěvuji české a polské pivní festivaly, pokusím se popsat, jak se festivaly v obou zemích vyvíjely za posledních cca 5 let.
 
   Na nějakém tom českém pivním festivalu už byl asi každý z nás. Za poslední roky se jich vyrojily desítky a pivní festival je už v každém městě nad 5000 obyvatel. Buď na náměstí nebo v parku blízko centra. Podle velikosti obce stojí na dané ploše 5, 10, 15 nebo 25 stánků zejména malých pivovarů. K tomu nějaké to občerstvení, klobásy, pečené maso. Pódium, na kterém vystoupí pár více či méně známých regionálních kapel. Pokud je pořadatel aspoň trochu akční, zkusí nějak obměnit soutěž v pití půllitru piva na rychlost.

   A tak to je každý rok jen s tím rozdílem, že přibude o 4 pivní stánky více a tak si pořadatel myslí, jak festival vylepšuje. Pijeme pivo z plastových kelímků, protože i když si někdo přinese vlastní sklo, tak si ho stejně nemá kde umýt. Pár mobilních záchodů je po 20. hodině tak smradlavých, že se do nich nedá vstoupit a každý chodí k plotu. Kapely jsou různé kvality, ale třeba aspoň jedna z pěti docela ujde a lidi se baví. Propagace festivalů je různá. Většinou se omezuje na Facebook a výlep plakátů v blízkém okolí.

   Děláme si prostě takovou lidovou zábavu sami sobě. Pivní festivaly lidi baví. Piva z malých pivovarů jsou čím dál populárnější, ale často dosažitelná jen úzkému okruhu zákazníků. Festivaly jsou tak příležitostí, jak přiblížit produkci lokálního výrobce více lidem a ti toho rádi využijí.

   Stav pivních festivalů jsem dost zjednodušil. Samozřejmě, že se najdou odchylky, zejména v tom dobrém. Myčky na sklo, aspoň nějaká dramaturgie, dostatek WC...

  V Polsku probíhá už asi 5 let tzv. pivní revoluce. Po tom, co prakticky všechny pivovary v 90. letech spadly do rukou Heinekenu a Carlsbergu a polovina jich byla zavřená to bylo s polským pivovarnictvím více než špatné. Ale všechno špatné je i pro něco dobré. Relativně nedávno vzniklo spousta malých pivovarů, které vaří širokou škálu zejména svrchně kvašených piv. Neměli to zpočátku jednoduché. Výrazy jako ALE a IPA byla běžným poláků stejně neznámá jako lidem v Čechách.
  První polské pivní festivaly začaly kolem roku 2008. Ve velkých městech (Vratislav - 600 tis. lidí, Krakov, Varšava. Poznaň) postupně začaly festivaly nabývat na popularitě a vyrostly do velkých pivních slavností s návštěvností několik desítek tisíc lidí a účastí i několika desítek nejen polských, ale u zahraničních pivovarů (ČR, Německo, Dánsko, UK, USA).
  Poláci svoji festivalovou expanzi zvládli. Festivaly mají odpovídající zázemí ve fotbalových stadionech nebo výstavních halách, takže i nepřízeň počasí zážitky nezkazí. Festivalů se účastní téměř výhradně minipivovary, které věnovaly nesmírné úsilí popularizaci piva jako takového a současně i propagaci spousty pivních stylů, které produkují a my v Čechách o nich slyšeli jen vzdáleně (Sahti, Grodzijskie....).
  Cena piva typu IPA se běžně dostává na 12 PLN, což je cca 75 Kč. Pivo je obecně v Polsku dražší, ale i tak to už není zábava úplně pro každého. Přesto si pivní festivaly nachází dostatek zákazníků.
  Co naopak v Polsku chybí je kvalitní, dobře pitelný světlý ležák plzeňského typu. Vedl jsem na toto téma dlouhé diskuse s jediným závěrem. Dobrý ležák totiž není vůbec jednoduché uvařit a oni to prostě neumí.

jdeopivo.cz

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak správně balit a nezbláznit se

Bohužel (nebo bohudík?), tohle nebude další z návodů, jejichž množství by vystačilo na dva ročníky Bravíčka. Kdo spravuje nějaký e-shop, jistě mi dá za pravdu, že s nástupem listopadu frekvence objednávek pozvolna exponenciálně roste. A pak už se člověk téměř nezastaví a klid je, zdá se, v nedohlednu. Napadlo vás někdy, co se odehrává na druhé straně, když kliknete na tlačítko „odeslat objednávku“...? My máme pivní e-shop Metrpiva.cz . A v předvánočním období se rozhodně nenudíme. Vše zpravidla to začíná tvorbou faktury v účetním systému a chroustáním tiskárny, která ten důležitý papír vytiskne. Ten pak ozdobíme razítkem a bleskovým podpisem. Zkoumáme obsah objednávky a v hlavě nám šrotuje, jak by se dala co nejlépe zabalit. Na některé položky máme speciální krabice, při náročnějších požadavcích je nutné improvizovat. Tak jako tak, izolepa sviští, karton lítá, prach víří a sem tam se zlomí nějaká ta čepel. Balíku nesmí chybět nálepka s nápisem „křehké“ a protože jsme dobré du

Pivní ambasáda v Pardubicích

   Myšlenku otevřít pivní bar, kde bych nabízel piva z malých pivovarů,  jsem v sobě nosil dlouho. Připadlo mi to jako logické pokračování mého hlavního projektu - pivotéky PivoŇka . Sám jsem si do toho ale netroufal. Hlavně proto, že jsem se bál, že na to, abych mohl bar provozovat pořádně, nebudu mít dost času. Domluvil jsem se tedy s kamarádem, který už hospodu má, že do toho půjdeme spolu.    Skoro rok jsme více či méně intenzivně hledali místo, kde by se pivní bar dal otevřít. Viděli jsme snad třicet různých prostor. Něco se nám líbilo víc, něco míň, ale stále to jaksi nebylo ono. Až v květnu 2015 se na nás usmálo štěstí a objevili jsme inzerát právě uzavírané vinárny. V Pardubicích ve Smilové ulici, blízko centra, celkem dobré parkování pro nás i dodavatele. A moc pěkný prostor pro skladování sudů. To pro nás bylo důležité, protože chceme nabízet kvalitně ošetřené pivo skladované v odpovídajících podmínkách.    A do měsíce jsme tam už pivo točili. Vše šlo jako na drátkách: vymy

OZZOBÍR

Novinkou pardubického pivovaru je OZZOBÍR . Je to jedenáctka se trochu změněnou recepturou, než jak se vaří Pernštějn. Je to hořké pivo.