Přeskočit na hlavní obsah

Vojenická Bzukna

6. prosince 2011 jsem se odhodlal k třetímu pokusu o uvaření piva z koncentrátu. Vybral jsem si tenhle:

Koncentrát je Nut Brown Ale od Black Rock z Nového Zélandu. Výsledkem by měl být svrchně kvašený Ale kaštanové barvy. A protože jsme pivo vařili s kamarádem Tomášem, který je včelař, vrazili jsme do várky i 2 dkg medu. Slibovali jsme si od toho, že pivo bude trochu silnější a při troše štěstí tam po medu zbude i nějaká chuťová stopa.

Koncentrát jsme rozpustili, přidali kilo tmavé maltózy a 2dkg povařeného medu.

Jako kvasnou nádobu jsme použili 23 litrový sud Mistr sládek.

Aby nám to vaření rychle uběhlo, otevřeli jsme si 2 medové lahváče. Belgický Barbar Bock a Dogma z pivovaru Brew Dog. Obě dvě piva byla fajn, ale výš jsem přeci jen vyhodnotili Dogma kvůli hořkosti v doznívání.

Použili jsme sušené kvasnice, které byly přiložené ke koncentrátu. Nechali jsme je rozběhnout ve sklenici s vlažnou vodou a trochou dextrózy. Než jsme dovařili, byla sklenice 0,2l plná kvasnic.

Výsledná teplota, když jsme sud uzavřeli a napojili kvasnou zátku, byla 22°C.


A mohlo začít kvašení v místnosti se stálou teplotou 18°. Po pár hodinách se kvasnice rozjely. Za cca 30 hodin bylo prokvášení na vrcholu a pak opět cca 30 hodin sláblo. My jsme pivo stočili až po 5 dnech , když už bylo dávno po primárním kvašení. Pivo jsme klidně mohli stočit o 2 dny dřív.

Stáčení proběhlo hladce. Z 23 litrového díla jsme naplnili 20l nerezový sud a jednu 1,5l PETku. Přidali jsme trochu dextrózy a hotovo. Sud i PETku jsme dávali do chadnějšího a chladnější prostředí. Protože jsme měřili tlak v sudu manometrem, který nám půjčil Pepa Voltr z Pivovaru U Hušků v Bělčí, tak jsme věděli, že je tlak uvnitř sudu je nízký. Nezbylo tedy než přidávat CO2 z bomby.

No a včera, v pátek 13. ledna 2012 přišel ten slavný okamžik a první sud vojenického piva byl nazažen.
Barva odpovídala předpokladu. Pěna byla bohatá a voňavá. A dojem z prvního napití, potom co odezněla euforie z toho, že to není kyselé jako při mých dvou prvních pokusech, byl velmi dobrý. Říz by sice ještě šel vylepšit. Nicméně pivo mělo příjemnou sladovou chuť s tóny praženého sladu a jemně hořkým doznívání. Stupňovitost piva jsme sacharometrem neměřili, ale tipuji, že to byla desítka. Cukr z medu žádný stupeň nepřidal a ani med nezanechal žádnou chuťovou stopu.

Návštěvníci vojenického baru pivo chválili a snad většině z nich chutnalo. A mě chutnalo taky.

Tak dej bůh štěstí při dalších várkách.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Proč není Trautenberk v PivoŇce

   V Malé Úpě, v místě známém spíše jako Pomezní boudy na česko-polském pomezí, vznikl v roce 2015 v bývalé Tippeltově boudě minipivovar Trautenberk s pivovarskou restaurací. Jde o projekt pražského developera Martina Kulíka, který stojí třeba za úspěšným minipivovarem v pražské Hostivaři.    Trautenberk má pravidelně navařeny 4-5 druhů piv (spodně i svrchně kvašené). Kromě pivovarské hospody můžete jejich piva potkat i na několika krkonošských boudách. Mimo Krkonoše se pivo točí v několika vybraných hospodách spíše ve větších městech.    Boudy a hospody, kde se Trautenberk točí, nejsou vybrané náhodně. Jsou akcionáři pivovaru a na rozjezd pivovaru přispěly zakoupením akcií. Je to pro ně sice trochu dvousečná zbraň, ale proč ne. Autor projektu tak získal několik výhod - dokázal pivovar postavit z části za cizí peníze a zavázal si akcionáře k odběru piva. Vždyť by byli sami proti sobě, kdyby neodebírali pivo z pivovaru, jehož akcie vlastní. Akcie ale nejsou veřejně obchodovatelné, t

Berlin Beer Festival 2013

Rozhodnutí vyrazit do Berlína na Berlin Beer Festival 2013 bylo impulzivní. Týden předem jsem zamluvil hostel a už nešlo couvnout. V pátek 2.8. nás naskákalo pět do auta a vyrazili jsem na severozápad. V Berlíně jsme byli za chvilku. Hostel byl hned vedle třídy Karl Marx Allee, na které se berlínský pivní festival konal. Už na první pohled bylo jasné, že příležitostí k ochutnání bude fakt hodně. Koupili jsme si festivalový degustační krýgl 0,2l s logem festivalu a mohli vyrazit do víru dění. Karl Marx Allee je dlouhý a široký bulvár, na jehož levé straně se tísnili stánky jednotlivých pivovarů spolu s jejich pivními zahrádkami. Pivovary byly tématicky rozdělené na několik částí. Své zastoupení měly bavorské  a francké pivovary, anhaltské a saské pivovary, berlínské a brandenburské pivovary a další německé regiony. Kromě toho měly i svůj prostor i pivovary české, belgické a polské. V menší míře šlo ochutnat i piva z Velké Británie a USA . Tématické stánky s pivy z celého

Jak správně balit a nezbláznit se

Bohužel (nebo bohudík?), tohle nebude další z návodů, jejichž množství by vystačilo na dva ročníky Bravíčka. Kdo spravuje nějaký e-shop, jistě mi dá za pravdu, že s nástupem listopadu frekvence objednávek pozvolna exponenciálně roste. A pak už se člověk téměř nezastaví a klid je, zdá se, v nedohlednu. Napadlo vás někdy, co se odehrává na druhé straně, když kliknete na tlačítko „odeslat objednávku“...? My máme pivní e-shop Metrpiva.cz . A v předvánočním období se rozhodně nenudíme. Vše zpravidla to začíná tvorbou faktury v účetním systému a chroustáním tiskárny, která ten důležitý papír vytiskne. Ten pak ozdobíme razítkem a bleskovým podpisem. Zkoumáme obsah objednávky a v hlavě nám šrotuje, jak by se dala co nejlépe zabalit. Na některé položky máme speciální krabice, při náročnějších požadavcích je nutné improvizovat. Tak jako tak, izolepa sviští, karton lítá, prach víří a sem tam se zlomí nějaká ta čepel. Balíku nesmí chybět nálepka s nápisem „křehké“ a protože jsme dobré du