Přeskočit na hlavní obsah

Pivní párty u Antéňáka

Pátek, 10. července, jsem měl dlouho dopředu zatržen ve svém diáři. Věděl jsem totiž, že Petr Hošek pořádá ve svém pivním sklepě na Pospíšilově třídě v Hradci Králové takové malé pivní slavnosti.

Akce začínala v 17.00 hod. a když jsem po šesté dorazil, tak už to ve sklepě i na dvoře pěkně hučelo. Celkem byla na čepu 10 různých piv. Natočil jsem si Hoškův polotmavý Jantar 11% a šel se porozhlédnout po známých tvářích.

Myslím, že z hradeckého Spolku přátel dobrého piva si tuhle akci nechal ujít jen málokdo.
Ale dorazili i přespolní - třeba kluci z České Třebové - lovci piv. Poctivě si píší piva, která v životě ochutnali a ohodnotili. Docela sympatický koníček, nemyslíte?

A protože jsou kluci fakt perfekcionisti, tak mi poslali i tuhle tabulku:

pivo

pivovar


stup

alk

*)

Bard Extra Stout 14°

Antéňák (Petr Hošek)

Hradec Králové

14,0


3

Hoškův Stoják

Antéňák (Petr Hošek)

Hradec Králové



2

Hoškův polotmavý Jantar

Antéňák (Petr Hošek)

Hradec Králové



2

Páter Otter 15°

Antéňák (Petr Hošek)

Hradec Králové

15


3

AmWeiss Experimental

Antéňák (Petr Hošek)

Hradec Králové



2

Hradecký Patriot

Antéňák (Petr Hošek)

Hradec Králové

15,0


2

Kvasnicová 12

Žatecký pivovar s.r.o.

Žatec

12,0


2

Ryzák 11°

Minipivovar Dolní Sklenov

Dolní Sklenov

11,0

4,5

3

Uzený žamberecký kanec

Pivovar a likérka Kanec v Žamberku

Žamberk


5,0

2



Chybí jen Hradecký patriot, který už kluci znali a tak se do tabulky (nebo do žaludku?) nevešel.
Abych si taky trochu přihřál svoji polívku, tak musím říct, že kvasnicový Žatec jsem Petrovi přivezl já. A tak šel na řadu jako druhý. Byl jsem totiž zvědavý, jak obstojí v těžké konkurenci piv z minipivovarů. Musím říct, že podle mě i podle ohlasů z okolí bylo žatecké pivo moooc dobré.
Jako třetí jsem vyzkoušel svrchně kvašený experiment, který Petr uvařil ze zahraničích surovin a pojmenoval ho Amways Experimental. Podobné pivo jsem pil v Joe's Garage u Pepy Krýsla, který je na takovéto speciality machr. Chutnalo mi....

Poslední pivko, které jsme toho večera ochutnal byla jedenáctka Ryzák z minipivovaru Koníček. Poctivé dobré kvasnicové pivo.
Na další testování už bohužel nebyl čas, protože jsem uháněl na svatbu Pepy Voltra, který vaří pivo Bělči nad Orlicí U Hušků. Blog o této akcičce jsem už publikoval.

Takže teď ještě fotky toho dalšího co bylo na čepu:

Následné ohlasy na celou akci byly veskrze pozitivní. Aby taky ne. Kde jinde by se dalo ochutnat tolik dobrých piv na jednom místě? A tak už teď se těším na další akci královehradeckého Klubu přátel dobrého piva.

Dej bůh štěstí.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Pivní ambasáda v Pardubicích

   Myšlenku otevřít pivní bar, kde bych nabízel piva z malých pivovarů,  jsem v sobě nosil dlouho. Připadlo mi to jako logické pokračování mého hlavního projektu - pivotéky PivoŇka . Sám jsem si do toho ale netroufal. Hlavně proto, že jsem se bál, že na to, abych mohl bar provozovat pořádně, nebudu mít dost času. Domluvil jsem se tedy s kamarádem, který už hospodu má, že do toho půjdeme spolu.    Skoro rok jsme více či méně intenzivně hledali místo, kde by se pivní bar dal otevřít. Viděli jsme snad třicet různých prostor. Něco se nám líbilo víc, něco míň, ale stále to jaksi nebylo ono. Až v květnu 2015 se na nás usmálo štěstí a objevili jsme inzerát právě uzavírané vinárny. V Pardubicích ve Smilové ulici, blízko centra, celkem dobré parkování pro nás i dodavatele. A moc pěkný prostor pro skladování sudů. To pro nás bylo důležité, protože chceme nabízet kvalitně ošetřené pivo skladované v odpovídajících podmínkách.    A do měsíce jsme tam už pivo točili. Vše šlo jako na drátkách: vymy

Pivo: Průvodce pivními styly aneb o si dát k pití příště – něco jako recenze

Dnes se podíváme na jednu z povedených knih, které mají za účel čtenáře blíže seznámit  s rozmanitým světem piva. Pokud máte trochu zmlsanější chuťové buňky a zajímáte se o to co pijete nebo chcete vědět více o nějakém okrajovém pivním stylu, tato kniha Vám vše přehledně vysvětlí.    V úvodu se publikace Pivo: Průvodce pivními styly zabývá pivem obecně – jak se vaří, skladuje, podává, ochutnává a kombinuje s jídlem. Dále už najdeme rozsáhlé kapitoly věnované jednotlivým stylům, v nichž jsou zastoupeny především státy s nejvýraznější pivní kulturou, tzn. Velká Británie , Irsko, Německo , USA a Belgie .    Nahlédneme tedy mezi stránky…   Vlevo máme název pivního stylu s informacemi o původu, barvě, obsahu alkoholu, hořkosti a vhodné sklenici. Autor popisuje veškeré chutě a vůně, které lze v pivu nalézt tak květnatě, že na něj opravdu dostanete chuť, což byl jistě záměr, a tak vám pro jistotu doporučuje rovnou tři značky na vyzkoušení.   Na pravé straně na nás vyk

Jak správně balit a nezbláznit se

Bohužel (nebo bohudík?), tohle nebude další z návodů, jejichž množství by vystačilo na dva ročníky Bravíčka. Kdo spravuje nějaký e-shop, jistě mi dá za pravdu, že s nástupem listopadu frekvence objednávek pozvolna exponenciálně roste. A pak už se člověk téměř nezastaví a klid je, zdá se, v nedohlednu. Napadlo vás někdy, co se odehrává na druhé straně, když kliknete na tlačítko „odeslat objednávku“...? My máme pivní e-shop Metrpiva.cz . A v předvánočním období se rozhodně nenudíme. Vše zpravidla to začíná tvorbou faktury v účetním systému a chroustáním tiskárny, která ten důležitý papír vytiskne. Ten pak ozdobíme razítkem a bleskovým podpisem. Zkoumáme obsah objednávky a v hlavě nám šrotuje, jak by se dala co nejlépe zabalit. Na některé položky máme speciální krabice, při náročnějších požadavcích je nutné improvizovat. Tak jako tak, izolepa sviští, karton lítá, prach víří a sem tam se zlomí nějaká ta čepel. Balíku nesmí chybět nálepka s nápisem „křehké“ a protože jsme dobré du